Setki spraw

zakończonych sukcesem

Telefon 24h/7

883 128 128

Czasy, gdy podstawowym narzędziem podsłuchiwania była szklanka przykładana do ściany, minęły bezpowrotnie i nigdy nie powrócą. Dziś urządzenia służące do inwigilacji są wyjątkowo małe, dyskretne i niezwykle trudne do zlokalizowania, a dla laika – nawet do zidentyfikowania. Ukrywa się je w niepozornych przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniu, a także montuje w niedostępnych miejscach. Jak wykryć podsłuch, którego nie widać ani na pierwszy, ani nawet na kolejne rzuty oka? Jeśli chodzi o ten temat, najwięcej, a już z pewnością bardzo wiele, mają do powiedzenia pracownicy agencji detektywistycznych, którzy dysponują nie tylko rozległą wiedzą na ten temat, ale również specjalistycznych sprzętem. Wykrywanie podsłuchów to jedno z najbardziej podstawowych zadań, jakim muszą sprostać w swojej pracy i radzą sobie z nim całkiem dobrze.

Rodzaje podsłuchów

Przed zagłębieniem się w kwestię wykrywania podsłuchów, warto poznać ich rodzaje, a przynajmniej kilka spośród nich, ponieważ te zagadnienia są ze sobą ściśle związane – sposób detekcji zależy od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia.

Podstawowe rodzaje podsłuchów:

  • radiowe – są najpopularniejsze i najtańsze, składają się z małego nadajnika pracującego przeważnie w częstotliwościach FM od 88 do 108 MHz, ich zasięg jest niewielki (do 100m);
  • GSM – w przypadku tego podsłuchu rolę nadajnika mogą pełnić rozmaite urządzenia: od myszki komputerowej, starego telefonu komórkowego, przez listwy zasilające, aż po urządzenia pozwalające na monitorowanie;
  • podsłuch telefonu – urządzenie posiada specjalną „przystawkę” do telefony, którą należy zamontować bezpośrednio w urządzeniu lub przy okablowaniu;
  • SpyPhone – ten rodzaj podsłuchu to oprogramowanie szpiegowskie, dzięki któremu możliwa jest zdalna inwigilacja telefonu komórkowego, przeprowadza się ją poprzez komendy wysyłane za pośrednictwem SMS-ów;
  • ukryte podsłuchy – urządzenia inwigilujące fabrycznie wmontowywane są w rozmaite przedmioty, jak zegar, myszka itd.

Gdzie można ukryć podsłuch?

Jeśli chodzi o ukrywanie podsłuchów, można umieszczać je w przedmiotach codziennego użytku, jak myszka komputerowa, zegar albo wręcz zegarek na rękę, ale o tym wspomniano już powyżej. Istnieje jednak znacznie więcej sposobów chowania i maskowania „pluskiew” i różnego rodzaju nadajników. Interesujący przykład to podsłuchy GSM – nic innego niż niewielkie pudełko, w którym ukryta jest karta SIM. Aby podsłuchać, co dzieje się w pomieszczeniu, gdzie znajduje się urządzenie, wystarczy wybrać numer wspomnianej karty i prowadzić nasłuch.

Producenci podobnych urządzeń podsłuchy, a w niektórych przypadkach dyktafony, ukrywają również w długopisach – sprzęt umożliwia rejestrację dźwięku aż przez 90 godzin. „Pluskwę” można ukryć również w obudowie kontaktu, pluszowym misiu, a nawet w portfelu, jeśli dostarczymy te przedmioty do sklepu szpiegowskiego.

Jak wykryć podsłuch?

Urządzenia umożliwiające prowadzenie nasłuchu „zamykane są” w coraz mniejszych przedmiotach – miniaturyzacja postępuje również w tej dziedzinie. Jednak możemy wykrywać je nie tylko wzrokiem, ponieważ istnieje cały arsenał urządzeń informujących o tym, że w pobliżu znajduje się sprzęt emitujący fale o danej częstotliwości.

Jeśli chodzi o wykrywanie podsłuchów, sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się początkowo wydawać. Kompleksowe sprawdzenie pomieszczenia pod tym kątem zajmuje sporo czasu i wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i sprzętu. Część świetnie zakamuflowanych urządzeń nie emituje żadnego sygnału, dlatego ich samodzielne odnalezienie może okazać się niemożliwe, jeśli nie posiada odpowiedniej wiedzy. W celu wykrycia podsłuchu pracownicy biura detektywistycznego dokonują analizy spektrum elektromagnetycznego, korelują sygnały radiowe, wykonują rentgenografię, termografie, a także wyszukują sygnatury układów półprzewodnikowych. Przeprowadzenie wszystkich tych czynności wymaga posiadania niezbędnego sprzętu.

Fachowy sprzęt do Wykrywacza podsłuchów

Agencje detektywistyczne dysponują fachowym sprzętem, dzięki któremu ich pracownicy mogą dokonać dokładnego przeszukania danego miejsca pod kątem obecności podsłuchów. Nietrudno zakupić urządzenia zajmujące się detekcją, jednak urządzenia rzeczywiście skuteczne i specjalistyczne wiele kosztują – dla ogromnej części osób obawiających się podsłuchów zaporowa cena może być problemem, jednak biura detektywistyczne dysponują znacznie większym budżetem, dzięki czemu ich wyposażenie może imponować, a także, co najważniejsze, pozwalać na podejmowanie skutecznych działań.

Wykrycie podsłuchu wymaga nie tylko wiedzy, ale również wyspecjalizowanego sprzętu, który umożliwia, a także ułatwia detekcję rozmaitych sposobów inwigilacji. Samodzielne podejmowanie tego rodzaju działań z uwagi na niespełnienie żadnego z powyższych w przeważającej większości przypadków kończy się fiaskiem. Warto pamiętać, że fachowcy mają wiedzę na temat tego, gdzie najczęściej chowa się podsłuchy, jednak to oczywiście nie wszystko – liczy się przecież także fachowy sprzęt wykrywający.