Działalność, jaką prowadzi prywatny detektyw, musi mieścić się w granicach wyznaczanych przez prawo, jednak nie da się ukryć, że tego rodzaju specjaliści bardzo często balansują pomiędzy tym co legalne a tym co legalnym już z pewnością nie jest. Jaka jest podstawa prawna dla działalności detektywistycznej w Polsce? Ową podstawę stanowi ustawa z 2001 roku o usługach detektywistycznych. Możemy przeczytać w niej m.in. o tym, że detektyw w swojej pracy powinien kierować się przede wszystkim etyką, a także lojalnością wobec klienta, dla którego aktualnie pracuje. Ponadto, nie powinien stosować środków technicznych oraz metod zastrzeżonych dla organów uprzywilejowanych, na przykład dla policji i wojska.

Jeśli chodzi o zebrane informacje, detektyw ma prawo je przetwarzać, jednak nie może pod żadnym pozorem pozwolić sobie na ich upublicznianie. Z chwilą zakończenia sprawy powinien je zniszczyć, aby nikt nie miał do nich dostępu. Przez cały czas, również po zakończeniu działań związanych z konkretnym zleceniem, detektywa obowiązuje zachowanie tajemnicy odnośnie przebiegu śledztwa, a także osób, które w nim uczestniczą. Prywatny detektyw nie ma dostępu do policyjnych baz danych, jednak ten brak rekompensuje sobie stale rozbudowując sieć kontaktów.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/ideasun/investiga.pl/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Odpowiedz